loader image
Okolice 2024-09-21T16:57:23+02:00


Bieszczady to przede wszystkim dzika przyroda i dziewicze miejsca nieskażone ludzką działalnością. Nie oznacza to jednak, że poza zaznaniem spokoju nie można tutaj zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zabytków.

Bieszczadzkie połoniny

Bieszczady nadal uważane są za najdziksze, a przez wielu turystów – również za najpiękniejsze polskie góry. Potrafią zachwycić w każdej porze roku. Wiosną, gdy wybuchają zielenią, latem pięknymi widokami, błękitem nieba i dzikością przepastnych lasów; jesienią wspaniałymi kolorami buków
i złotem połonin; zimą obfitością śniegu i dalekimi widokami. W tych górach znajdziecie przede wszystkim ciszę i spokój…

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa

Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa jest dziś jedną z większych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Wybudowana końcem XIX w. służyła mieszkańcom tej górskiej krainy jako ważna trasa komunikacyjna, ożywiająca gospodarczo dawne wsie królewskie położone u stóp granicznego Beskidu. Dzisiejsza trasa przejażdżki jest bardzo urozmaicona. Prowadzi przez malownicze tereny Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Można podziwiać połoniny, pasmo graniczne i obszary chronione Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Żubry w Mucznem

W Nadleśnictwie Stuposiany zlokalizowana jest pokazowa zagroda żubrów. Zajmuje powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie nazywane „Bieszczadzkim Morzem”. Pod względem pojemności to największy sztuczny zbiornik w kraju. Żaden polski akwen nie oferuje tak zmiennych krajobrazów, tylu oryginalnych, ukazujących się nieoczekiwanie widoków, tylu tajemniczych, zacisznych zatoczek, zapraszających do przycumowania na noc. Wiele tu pięknych miejsc, do których od lądu prowadzą co najwyżej wąskie, zarośnięte i strome ścieżki, do których natomiast bez trudu dociera się wodą. W wyjątkowo pięknej linii brzegowej zwanej bieszczadzkimi fiordami, znajduje się ponad dwieście zatok.

Zapora Solińska

Zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości. Największa budowla hydrotechniczna w Polsce o długości 664 m oraz wysokości 82 m. Możliwe jest zwiedzenie wnętrza zapory solińskiej, długich wewnętrznych korytarzy, turbin elektrowni oraz wystawy fotografii obrazujących etapy tworzenia zapory. Latem 2015r. na solińskiej zaporze powstał największy na świecie mural. Ma ok. 3600 m kwadratowych, a wykonany został bez użycia farb, jedynie przy pomocy wysokociśnieniowej myjki.

KOLEJ GONDOLOWA PKL SOLINA

Kolej gondolowa PKL Solina to najnowocześniejsza tego typu kolej w Polsce. To miejsce, gdzie kunszt techniki łączy się z bieszczadzką naturą. To tutaj niezwykły krajobraz Bieszczad, Jezioro Solińskie oraz monumetalną zaporę poznacie z lotu ptaka. Obok kolei znajduje się park rozrywki „Tajemnicza Solina”, gdzie poznacie legendy i historie Biesów i Czadów. Przestrzeń parku to moc interaktywnych atrakcji, animacji i ogrom zabawy dla całej rodziny.

Jezioro Myczkowieckie

Jezioro Myczkowskie jest drugim po Jeziorze Solińskim, pod względem wielkości sztucznym jeziorem zbudowanym na rzece San. Otoczone jest siecią szlaków spacerowych o niezapomnianych widokach. Udając się w stronę Naszego Źródełka, pokonując kilkaset schodków wzniesienia znajdziemy się na koronie zapory. Tam można również spędzić aktywnie wypoczynek wypożyczając rowerek wodny, łódkę czy kajak.

OŚRODEK CARITAS W MYCZKOWCACH

Makiety architektury drewnianej to blisko 140 makiet na blisko hektarowej powierzchni najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Przedstawiają, według dawnego podziału etnograficznego architekturę Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków.
Ogród biblijny to miejsce, które poprzez środowisko przyrodnicze, które zostały wymienione w Biblii, a także poprzez inne elementy kompozycji wprowadza człowieka w wydarzenia przedstawione na kartach Pisma Świętego.
Na terenie ośrodka znajdują się mini zoo. Są tu konie, kozy, daniele, sarny, jeleni, a także różnego rodzaju ptactwo.

Kamieniołom w Bóbrce

Położony w bliskiej odległości od Soliny, opadający w kierunku Zalewu Myczkowieckiego kamieniołom na stoku góry Koziniec (522m n.p.m.) w Bóbrce, jak i utworzony w jego pobliżu rezerwat przyrody to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć podczas pobytu na tym terenie. To doskonały punkt widokowy w kierunku Soliny.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Wśród najlepszych atrakcji turystycznych Polski są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Otrzymały one Certyfikat na Najlepszy Produkt Turystyczny 2015 roku. Pierwsza w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych. Łączy turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta- bez wątpienia- najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi siłą własnych mięśni nóg.

BIESZCZADZKA SZKOŁA RZEMIOSŁA

To miejsce w Bieszczadach, gdzie możesz aktywnie uczestniczyć w warsztatach  ginących zawodów.
W pochodzącej z początku XX wieku szkole w Uhercach Mineralnych samodzielnie  utoczysz garnek,
własnoręcznie napiszesz pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii,  a ponadto nauczysz się wypiekać tradycyjne proziaki w wiejskim piecu. Ponadto w każdej z klas znajdują się aplikacje, które pomogą nam sprawdzić wiedzę dotyczącą regionu, wysłać elektroniczną pocztówkę, fotoplastikony, żywe zdjęcia, okno 3d oraz beczka śmiechu.

Rezerwat Bobry i wodospad na rzece Olszanka

Przed kilkunastu laty do rzeki Olszanki wypuszczono bobry. Zwierzęta doskonale poczuły się na tym terenie i założyły kolonie na rzeczkach oraz potokach w całej Kotlinie Uherczańskiej.

Ursa Maior – Wytwórnia browaru bieszczadzkiego

Centrum Ursa Maior to bardzo szeroka oferta zwiedzania wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa. Piwowarzy przybliżą zwiedzającym zagadnienia dotyczące produkcji trunku oraz poprowadzą przez kolejne etapy jego tworzenia.

BIESZCZAD.SKI WAŃKOWA

Całoroczna rodzinna stacja. To miejsce, gdzie adrenalina miesza się z radością w malowniczym otoczeniu przyrody. Tutaj znajdziecie moc letnich atrakcji, m.in. najdłuższy w Europie dwulinowy zjazd tyrolski, najdłuższy na świecie tor tubingowy o długości 370 metrów, hulajnogi górskie HulTer oraz park linowy. Oczywiście zimą znajdziecie tutaj trasy narciarskie z najdłuższą koleją na Podkarpaciu.

MUZEUM PRZYRODNICZE BPN W USTRZYKACH DOLNYCH

foto: bdpn.pl

Największym magnesem muzeum są z pewnością ekspozycje, na których zobaczymy naturalnych rozmiarów, wypchane zwierzęta. Tutaj możesz stanąć oko w oko z groźnym niedźwiedziem, żubrem czy żbikiem. Do zwiedzania jest jednak o wiele więcej. Liczne i bogate ekspozycje zlokalizowane na trzech piętrach obejmują nie tylko okazy i informacje o faunie i florze, ale także zagadnienia z paleontologii, geologii, historii, oraz współczesności regionu. Słowem wszystkie bieszczadzkie sekrety, które można poznać podczas najbardziej niezwykłej lekcji przyrody…

Muzeum młynarstwa i wsi w Ustrzykach Dolnych

Młyn w Ustrzykach Dolnych to nie tylko Kawiarnia, ale i Muzeum Młynarstwa, które udostępnia do zwiedzania pięć kondygnacji o pow. 1100 m2. Na każdej kondygnacji znajdują się maszyny i urządzenia do mielenia zboża. Muzeum posiada również eksponaty związane z wsią i rolnictwem.

WIEŻA WIDOKOWA HOLICA

Wieża widokowa na Holicy 761m n.p.m. w Paśmie Żukowa. Ma ona wysokość 35 metrów, a tarasy widokowe znajdują się na poziomach 17 i 30 m. Zobaczymy stąd zarówno okoliczne wzgórza Gór Sanocko- Turczańskich, jak i grzbiety Bieszczadów. Po drodze warto zatrzymać się na rozległej polanie, gdzie czeka duża wiata grillowa, miejsce na ognisko, stoliki, ławki, tablice edukacyjne.

Kamień Leski

To oryginalny znajdujący się na wyniosłym wzgórzu (445m) pomnik przyrody nieożywionej i jeden z najbardziej rozpoznawalnych osobliwości przyrodniczych regionu. Można tu dojść szlakiem zielonym ze Zwierzynia przez Czulnię oraz ścieżką rowerową Baszta. Kamień Leski to raj dla osób lubiących adrenalinę i górską wspinaczkę.

Ruiny zamku Ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu

Najważniejsza atrakcja miasteczka Zagórz zwanego bramą Bieszczad. Klasztor został wybudowany początkiem XVIII wieku na wzgórzu zwanym Mariamontem, które z 2/3 stron jest otoczone wodami rzeki Osława. Oprócz samego klasztoru atrakcją jest 22 metrowa wieża widokowa w jednej z wież budowli. W jednym z budynków została zaaranżowana cela zakonnika. Utworzono tam salę wirtualnej rzeczywistości oraz salę projekcyjno- filmową.

Ruiny zamku „Sobień”

Sobień to brama w Bieszczady, oferująca „na dzień dobry” wspaniały widok na region. Kiedyś góra stanowiła centrum klucza sobieńskiego. Wznosił się na niej warowny zamek. Wykorzystane zostały możliwości obronne miejsca – z jednej strony dolina Sanu, z drugiej strome skarpy brzegowe Sobienki.

Szybowisko Bezmiechowa

Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych (Kamionka 631 m) znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i jest kolebką polskiego szybownictwa z lat 1930 – 1939. Znane było wówczas w świecie jako Polska Akademia Szybownictwa.

Muzeum przyrodnicze w Nowosiółkach

Największa kolekcja poświęcona tematyce myśliwskiej znajduje się w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim „Knieja”. W zbiorach znajdują się trofea łowieckie oraz stare fotografie dokumentujące historię miejscowości Nowosiółki. Przy Muzeum rozpoczyna się również licząca ok. 4 km ścieżka przyrodnicza pn. „Na tropie mieszkańców karpackiej puszczy”, na której można odszukać ślady bytności dzikich bieszczadzkich zwierząt.

Wiejskie ZOO w Berezce

Ogród powstał z myślą o najmłodszych. Zoo ulokowane jest we wsi, gdzie można poczuć wiejski klimat, a dzieci mają wielką frajdę ze spotkania ze zwierzętami. Mieszkają tu króliki, kozy, owce, perliczki, indyki, kury gęsi, nutrie, osiołek i wiele innych. Można je pogłaskać, nakarmić, urządzić przejażdżkę konną.  A oprócz tego jest wiele więcej atrakcji. Jest tu park linowy, gigantyczna proca, dojenie sztucznej krowy, zjeżdżalnia pontonowa.

Skansen z rynkiem galicyjskim w Sanoku

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Na terenie Parku Etnograficznego urządzono wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona Karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.)

Zamek Królewski w Sanoku z galerią Zdzisława Beksińskiego

Zamek sięgający swoją historią- średniowiecza, obecnie będący siedzibą Muzeum Historycznego. Najwyższe piętro poświęcone jest sztuce współczesnej, przede wszystkim pochodzącemu z Sanoka śp. Zdzisławowi Beksińskiemu. Największa na świecie – licząca około 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych.