loader image
Okolice 2021-01-12T19:13:45+01:00


Bieszczady to przede wszystkim dzika przyroda i dziewicze miejsca nieskażone ludzką działalnością. Nie oznacza to jednak, że poza zaznaniem spokoju nie można tutaj zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zabytków.

Bieszczady

Bieszczady nadal uważane są za najdziksze, a przez wielu turystów – również za najpiękniejsze polskie góry. Potrafią zachwycić w każdej porze roku. Wiosną, gdy wybuchają zielenią, latem pięknymi widokami, błękitem nieba i dzikością przepastnych lasów; jesienią wspaniałymi kolorami buków
i złotem połonin; zimą obfitością śniegu i dalekimi widokami. W tych górach znajdziecie przede wszystkim ciszę i spokój…

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa

Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa jest dziś jedną z większych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Wybudowana końcem XIX w. służyła mieszkańcom tej górskiej krainy jako ważna trasa komunikacyjna, ożywiająca gospodarczo dawne wsie królewskie położone u stóp granicznego Beskidu. Dzisiejsza trasa przejażdżki jest bardzo urozmaicona. Prowadzi przez malownicze tereny Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Można podziwiać połoniny, pasmo graniczne i obszary chronione Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie nazywane „Bieszczadzkim Morzem”. Pod względem pojemności to największy sztuczny zbiornik w kraju. Żaden polski akwen nie oferuje tak zmiennych krajobrazów, tylu oryginalnych, ukazujących się nieoczekiwanie widoków, tylu tajemniczych, zacisznych zatoczek, zapraszających do przycumowania na noc. Wiele tu pięknych miejsc, do których od lądu prowadzą co najwyżej wąskie, zarośnięte i strome ścieżki, do których natomiast bez trudu dociera się wodą. W wyjątkowo pięknej linii brzegowej zwanej bieszczadzkimi fiordami, znajduje się ponad dwieście zatok.

Zapora Solińska

Zapora solińska jest jedną z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości. Największa budowla hydrotechniczna w Polsce o długości 664 m oraz wysokości 82 m. Możliwe jest zwiedzenie wnętrza zapory solińskiej, długich wewnętrznych korytarzy, turbin elektrowni oraz wystawy fotografii obrazujących etapy tworzenia zapory. Latem 2015r. na solińskiej zaporze powstał największy na świecie mural. Ma ok. 3600 m kwadratowych, a wykonany został bez użycia farb, jedynie przy pomocy wysokociśnieniowej myjki.

Jezioro Myczkowieckie

Jezioro Myczkowskie jest drugim po Jeziorze Solińskim, pod względem wielkości sztucznym jeziorem zbudowanym na rzece San. Otoczone jest siecią szlaków spacerowych o niezapomnianych widokach. Udając się w stronę Naszego Źródełka, pokonując kilkaset schodków wzniesienia znajdziemy się na koronie zapory. Tam można również spędzić aktywnie wypoczynek wypożyczając rowerek wodny, łódkę czy kajak.

Pomnik przyrody „Skałki Myczkowieckie”

Jest to unikalna ściana skalna długości ok. 600m, wys. 69m porośnięta rzadko w tych stronach spotykaną ciepłolubną roślinnością naskalną. W szczelinach skalnych gnieżdżą się liczne gatunki ptaków, które zakładają w tym bezpiecznym dla nich miejscu gniazda lęgowe i przez cały niemal rok wspaniale koncertują. Rozciąga się z nich wspaniała panorama na Myczkowce, a od punktu widokowego odchodzi do Orelca żółty szlak spacerowy.

Park Miniatur Świątyń Drewnianych

Park znajduje się w Centrum Kultury Ekumenicznej – Ośrodku Caritasu w Myczkowcach. Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono 140 makiet najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Przedstawiają, według dawnego podziału etnograficznego tych terenów, architekturę Pogórzan, Dolinian, Łemków i Bojków.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Wśród najlepszych atrakcji turystycznych Polski są Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Otrzymały one Certyfikat na Najlepszy Produkt Turystyczny 2015 roku. Pierwsza w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych. Łączy turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta- bez wątpienia- najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi siłą własnych mięśni nóg.

BIESZCZADZKA SZKOŁA RZEMIOSŁA

To miejsce w Bieszczadach, gdzie możesz aktywnie uczestniczyć w warsztatach  ginących zawodów.
W pochodzącej z początku XX wieku szkole w Uhercach Mineralnych samodzielnie  utoczysz garnek,
własnoręcznie napiszesz pozdrowienia według zasad przedwojennej kaligrafii,  a ponadto nauczysz się wypiekać tradycyjne proziaki w wiejskim piecu. Ponadto w każdej z klas znajdują się aplikacje, które pomogą nam sprawdzić wiedzę dotyczącą regionu, wysłać elektroniczną pocztówkę, fotoplastikony, żywe zdjęcia, okno 3d oraz beczka śmiechu.

Kamieniołom w Bóbrce

Położony w bliskiej odległości od Soliny, opadający w kierunku Zalewu Myczkowieckiego kamieniołom na stoku góry Koziniec (522m n.p.m.) w Bóbrce, jak i utworzony w jego pobliżu rezerwat przyrody to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć podczas pobytu na tym terenie. To doskonały punkt widokowy w kierunku Soliny.

Rezerwat Bobry i wodospad na rzece Olszanka

Przed kilkunastu laty do rzeki Olszanki wypuszczono bobry. Zwierzęta doskonale poczuły się na tym terenie i założyły kolonie na rzeczkach oraz potokach w całej Kotlinie Uherczańskiej.

Ursa Maior – Wytwórnia browaru bieszczadzkiego

Centrum Ursa Maior to bardzo szeroka oferta zwiedzania wnętrza Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa. Piwowarzy przybliżą zwiedzającym zagadnienia dotyczące produkcji trunku oraz poprowadzą przez kolejne etapy jego tworzenia.

Kamień Leski

To oryginalny znajdujący się na wyniosłym wzgórzu (445m) pomnik przyrody nieożywionej i jeden z najbardziej rozpoznawalnych osobliwości przyrodniczych regionu. Można tu dojść szlakiem zielonym ze Zwierzynia przez Czulnię oraz ścieżką rowerową Baszta. Kamień Leski to raj dla osób lubiących adrenalinę i górską wspinaczkę.

Synagoga i Kirkut w Lesku

Zwiedzając Lesko nie można pominąć synagogi. Jest naprawdę niezwykła. Spod synagogi biegnąca w dół ulica już po chwili doprowadzi nas do starej, zardzewiałej bramy. To wejście na cmentarz żydowski, jeden z najstarszych i najcenniejszych w Polsce.

Ruiny zamku Ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu

Na wzgórzu nad Osławą, zwanym Marymontem, wznoszą się ruiny warownego klasztoru i kościoła Karmelitów Bosych. Zbudowany został na początku XVIII wieku. Na teren klasztorny prowadzi brama w murach obronnych.

Ruiny zamku „Sobień”

Sobień to brama w Bieszczady, oferująca „na dzień dobry” wspaniały widok na region. Kiedyś góra stanowiła centrum klucza sobieńskiego. Wznosił się na niej warowny zamek. Wykorzystane zostały możliwości obronne miejsca – z jednej strony dolina Sanu, z drugiej strome skarpy brzegowe Sobienki.

Szybowisko Bezmiechowa i Weremień

Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych (Kamionka 631 m) znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i jest kolebką polskiego szybownictwa z lat 1930 – 1939. Znane było wówczas w świecie jako Polska Akademia Szybownictwa.

Muzeum przyrodnicze w Nowosiółkach

Największa kolekcja poświęcona tematyce myśliwskiej znajduje się w Muzeum Przyrodniczo – Łowieckim „Knieja”. W zbiorach znajdują się trofea łowieckie oraz stare fotografie dokumentujące historię miejscowości Nowosiółki. Przy Muzeum rozpoczyna się również licząca ok. 4 km ścieżka przyrodnicza pn. „Na tropie mieszkańców karpackiej puszczy”, na której można odszukać ślady bytności dzikich bieszczadzkich zwierząt.

Muzeum młynarstwa i wsi w Ustrzykach Dolnych

Młyn w Ustrzykach Dolnych to nie tylko Kawiarnia, ale i Muzeum Młynarstwa, które udostępnia do zwiedzania pięć kondygnacji o pow. 1100 m2. Na każdej kondygnacji znajdują się maszyny i urządzenia do mielenia zboża. Muzeum posiada również eksponaty związane z wsią i rolnictwem.

Wiejskie ZOO w Berezce

Ogród zoologiczny powstały z myślą o najmłodszych. Zoo ulokowane jest we wsi, gdzie można poczuć wiejski klimat, a dzieci mają wielką frajdę ze spotkania ze zwierzętami. Największymi atrakcjami są: zwierzęta gospodarskie, studnia z żurawiem, labirynt z siana, dojenie sztucznej krowy, trampolina, pokazy wyrobu masła, jazda konna, przejażdżki kolorowym wozem konnym.

Żubry w Mucznem

W Nadleśnictwie Stuposiany zlokalizowana jest pokazowa zagroda żubrów. Zajmuje powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok dostarczający żubrom wody.

Skansen z rynkiem galicyjskim w Sanoku

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Na terenie Parku Etnograficznego urządzono wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona Karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.)

Zamek Królewski w Sanoku z galerią Zdzisława Beksińskiego

Zamek sięgający swoją historią- średniowiecza, obecnie będący siedzibą Muzeum Historycznego. Najwyższe piętro poświęcone jest sztuce współczesnej, przede wszystkim pochodzącemu z Sanoka śp. Zdzisławowi Beksińskiemu. Największa na świecie – licząca około 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych.